Ksülitol ehk Kasesuhkur 250g

8.50

Ksülitol maitseb nagu suhkur, aga annab vähem kaloreid ja ei tõsta veresuhkrut.  Kui soovite midagi magustada, siis on ksülitol suurepärane valik. See mõjub hästi tervisele,  ei tõsta veresuhkrut ja insuliinitaset, aitab langetada kaalu ja takistab kaalu tõusu kaloririkka toidusedeli puhul. Aitab kaltsiumil paremini organismi imenduda, tugevdades hambaid ja luustikku. Näljutab halbu suuõõnebaktereid ja toidab häid soolemikroobe.

 

3 laos

Tootekood: PLAN483 Kategooriad: , Sildid: , ,
 

Kirjeldus

Toiteväärtus 100g kohta: energia 1004kJ/240kcal, rasva 0,0g, sh küllastunud rasvhapped 0,0g, süsivesikuid 99,8g, sh suhkur 0,2g, valku 0,0g, soola 0,0g.

Ksülitol ehk Kasesuhkur

Ksülitol maitseb nagu suhkur, aga annab vähem kaloreid ja ei tõsta veresuhkrut. Mitmete uuringute kohaselt tugevdab ksülitol hambaid.

Ksülitol kuulub suhkrualkoholi ehl polüalkoholi kategooriasse. Need on suhkrumolekuli ja alkoholimolekuli hübriidid. nende struktuut annab neile võime stimuleerida keelel asetsevaid magusaretseptoreid. Ksülitoli leidub väiksemates kogustes paljudes puuviljades ja juurviljades ja peeatkse seega looduslikuks.

Ksülylitolon sama magus kui suhkur aga sisaldab 40% vähem kaloreid.

  • Suhkur:4 kalorit grammi kohta.
  • Ksülitol:4 kalorit grammi kohta.

Ksülitolil on väga madal glükeemiline indeks ja see ei tõsta veresuhkrut ega insuliinitaset.

Ksülitol ei sisalda fruktoosi ja ei mõjuta seega veresuhkru taset. Glükeemiline indeks on ainult 7 võrreldes suhkru glükeemilise indeksiga 60-70. Samuti on ksülitol hea kaalulangetajale kuna annab 40% vähem kaloreid kui suhkur. Ksülitol on suurepärane suhkruasendaja diabeetikutele, elldiabeediga inimestele, ülekaalulistele ja muude ainevahetushäiretega inimestele. Uuringud rottidega on näidanud, et ksülitol vähendab kõhurasva ja takistab kaalu tõusu kalorikka toidusedeli puhul.

Ksülitol näljutab kahjulikke suuõõnebaktereid ja on kasulik hammaste tervisele

Paljud hambaarstid soovitavad närida ksülitoliga närmiskummi kuna uuringud on näidanud, et ksülitol aitab ära hoida kaariese teket. Suuremaid riskifaktoreid hammastele on bakter Streptococcus mutans, mis tekitab hambakaariest. Ehkki kaariese esinemine on normaalne, hakkab inimese immuunsüsteem bakterit ründama, mis võib tekitada igemepõletikku. Need bakterid toituva toidus olevast glükoosist, kuid nad ei saa kasutada ksülitoli. Ksülitoli toime ulatub isegi kaugemale – ehkki bakterid ei saa kasutada ksülitoli elutegevuse jätkamiseks, imendub see nende organismi. Kui bakterid on ksülitoli täis, ei suuda nad seedida glükoosi, nende energiakanal on „täis“ ja nad surevad nälga.

Üks uuring näitas, et ksülitoliga närimiskumm vähendas halbade bakterite osakaalu suuõõnes 20-75%, kuid ei mõjutanud negatiivselt häid baktereid.

Ksülitolil on veel teisigi kasulikke omadusi:

  • Suurendab kaltsiumi imendusmist oraganismis, mis on hea hammastele ja ennetab oseoporoosi.
  • Suurendab sülje teket. Sõlg sisaldab kaltsiumi ja fosfaati, mis imenduvad hambaemaili ja aitavad neid remineraliseerida.
  • Vähendab sülje happesust ja selle kaudu hambaemaili kulumist ja kahjustumist.

Mitmed uuringud näitavad, et ksülitol võib vähendada hambakaariest 30-85% võrra. Kuna põletik põhjustab mitmeid kroonilisi haigusi organismis, siis on igemepõletiku ja kaariese peatamine kasulik kogu kehale.

Ksülitol vähendab laste kõrvapõletikku ja aitab peatada Candida Albicansi ehk seeninfektsiooni.

Suu, nina ja kõrvad on omavahel tihedalt seotud. Suus elavad bakterid võivad tekitada kõrvapõletikku lastel.

Ilmneb, et ksülitol suudab neid baktereid näljutada nagu teeb ka kaariesepisikuga. Ühes uuringus närisid korduvat kõrvapõletikku põdenud lapsed ksülitoliga närimiskummi ja põletikujuhtumid vähenesid 40%.

Ksülitol aitab võidelda pärmseene Candida albicansi vastu, vähendadaes selle võimet kleepuda limaskestale ja põhjustada põletikku.

Ksülitoli muu tervisekasu

Kollageeni proteiini leidub kehas, nahas ja sidekoes kõige rohkem. Mõned uuringud rottidega on näidanud, et kollageeni tootmist aitab suurendada ksülitol, aidates seega hoida nahka vananemise eest. Samuti kaitseb ksülitol osteoporoosi eest, aidates suurendada luumassi ja mineraliseerumist. Ksülitol tapab halbu baktereid, kuid toidab häid soolestikubaktereid.

Ettevaatust, ksülitol on mürgine koeradele

Kui inimkehad imendub ksülitol aeglaselt ega mõjuta oluliselt insuliinitootmist, siis see ei kehti koerade kohta. Kui koerad söövad ksülitoli, arvab nende keha, et see on glükoos ja hakkab tootma suures koguses insuliini. Koera keharakud hakkavad võtma glükoosi vereringest, mis võib viia hüpoglükeemiani (madal veresuhkur) ja olla loomale eluohtlik. Samuti ei suuda koera maks toime tulla ksülitoliga, põhjustades tervisekahju. Pidage meeles, et vaid 0.1 g/kg koera kehakaalu kohta võib olla talle ohtlik. Näiteks 3 kg Chihuahua hagestub ainult 0.3 grammi ksülitoli söömisest. See on isegi vähem kui sisaldub ühes närimiskummis.

Kõrvalmõjud ja annustamine

Üldiselt võtab organism ksülitoli hästi vastu, kuid mõned inimesel võivad tekkida kerged seedehäired kui ta on liialt palju manustanud. Liigne suhkru alkohol võib tõmmata soolestikku vett, mis toob kaasa kõhugaasid, rõhitsemise ja kõhulahtisuse. Kui manustada ksülitoli mõõdukalt ja lasta kehal sellega harjuda, siis ei teki mingeid negatiivseid kaasnähtusid. Ühes uurimuses tarvitasid inimesed 1,5kg ksülitoli kuus ja 400g päevas ning ei ilmnenud mingeid negatiivseid reaktsioone. Kui soovite keha ettevaatlikult harjutada, kasutage ksülitoli ja suhkru segu 50:50. Kui põete ärritunud soole sündroomi, siis pigem vältige ksülitoli.

Kokkuvõtteks

Kui soovite midagi magustada, siis on ksülitol suurepärane valik. See mõjub hästi tervisele häid soolemikroobe. Ei tõsta veresuhkrut ja insuliinitaset, näljutab halbu suuõõnebaktereid ja toidab häid soolemikroobe.

Allikas: Healthline